Helse

Lite øremerkes kvinner

10 prosent av Forskningsrådets helsepenger går til å forske på kvinnehelse:

KUNNSKAPSHULL: – Det er jo sjokkerende, i likestilte Norge, at vi fortsatt har så lite kunnskap om lidelser som rammer kvinner, sier Grete Herlofson, generalsekretær i Santitetskvinnene. Hun mener flere forskningskroner burde gå til kvinners helse. Foto: Tom Henning BratlieKUNNSKAPSHULL: – Det er jo sjokkerende, i likestilte Norge, at vi fortsatt har så lite kunnskap om lidelser som rammer kvinner, sier Grete Herlofson, generalsekretær i Santitetskvinnene. Hun mener flere forskningskroner burde gå til kvinners helse. Foto: Tom Henning Bratlie

Av totalt 400 millioner kroner som brukes på helseforskning, har Norges forskningsråd satt av 40 millioner kroner til prosjekter innen kvinnehelse i år. 10 prosent av midlene fra Forskningsrådet går dermed til et forskningsfelt regjeringen i Hurdalsplattformen har sagt de skal prioritere høyt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Skjerm

Smart­te­le­foner ødelegger for unges utvikling. Psykolog Kjersti Kjerschow Lohne tok derfor initiativ til et opprop – og får nå støtte av 550 kollegaer.

Menneskerettigheter

På et lukket møte i Oslo denne helga signerte 15 iranske eksil­grupper en menneske­ret­tig­hets­er­klæ­ring. Tilrette­legger Mahmood Amiry-Moghaddam kaller den «unik».

Beredskap

Frykter norsk by kan bli bombemål