Ukraina

Blir ved forhand­lings­bordet

Skytteldiplomatiet fortsetter

Putin vil tvinge gjennom Minsk-avtalen:

LANGBORD: Vladimir Putin og hans franske kollega Emmanuel Macron snakket mandag sammen i fem timer ved dette bordet. Macron sa etter møtet at det ikke vil bli noen russisk invasjon av Ukraina.FOTO: KREML, AP/NTB LANGBORD: Vladimir Putin og hans franske kollega Emmanuel Macron snakket mandag sammen i fem timer ved dette bordet. Macron sa etter møtet at det ikke vil bli noen russisk invasjon av Ukraina.FOTO: KREML, AP/NTB

Hovedfokuset i informasjonskrigen på sosiale medier så langt denne uka har vært et gammelt russisk uttrykk som president Vladimir Putin tok i bruk da han mandag snakket om at Ukraina var nødt til å implementere den såkalte Minsk-avtalen fra 2015.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Serbia

Etter to år med protester utfordrer student­be­ve­gelsen makta i Serbia. Utfallet kan få betydning for serbernes tillit til demo­kra­tiet, mener jurist og aktivist.

Frankrike

1200 personer er pågrepet og 150 politifolk er skadet i lørdagens voldsomme demon­stra­sjoner i Frankrike, sier regje­ringen i Paris.

Ukraina

Ukrainas president mener forsvaret deres svekkes av farts­be­grens­ninger på Starlink-systemet, og peker på ameri­kanske myndig­heter.