Lønn

Ut mot LO-topp

Jørn Eggum i Fellesforbundet møter kritikk i fagrørsla:

UROA: YS-leiar Erik Kollerud er bekymra for framtida for frontfagsmodellen. Han tar til orde for ein ny gjennomgang, slik Holden III-utvalet gjorde for ti år sidan. FOTO: JOHN TRYGVE TOLLEFSEN UROA: YS-leiar Erik Kollerud er bekymra for framtida for frontfagsmodellen. Han tar til orde for ein ny gjennomgang, slik Holden III-utvalet gjorde for ti år sidan. FOTO: JOHN TRYGVE TOLLEFSEN

Det murrar i delar av fagrørsla utanfor LO. Lønnsoppgjeret nærmar seg, og fleire er kritiske til signala som leiar for Fellesforbundet Jørn Eggum i LO har sendt om at det ikkje er rom for å kompensera for etterslepet frå tidlegare år i årets lønnsoppgjer. Særleg offentleg sektor har eit etterslep, som mange vil ha kompensert for.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kunstig intelligens

Regje­ringen har fått kritikk for målet om at 100 prosent av offentlig sektor skal bruke KI. Hvordan ansatte bruker KI er mye viktigere enn hvor mange som gjør det, sier den nye digi­ta­li­se­rings­mi­nis­teren nå.

Cold case

Det ser ut til å bli flertall for å la Riksre­vi­sjonen granske myndig­hetens håndtering av forliset til Utvik Senior.

Adhd

Flere kommer til St. Olavs i Trondheim med psykose etter å ha gått på ADHD-medisin, forteller overlegene Andreas Jarlalein Knutsen og Astri Vetlesen.