Bøker

Smører potten tynt utover

Forfatterforbundet har kjempet i flere år for å kunne dele ut forfatterstipender. Nå er ventetida slutt:

SPANDERER: Dorthe Erichsen og Eystein Hanssen i Forfatterforbundet er glad for endelig å kunne åpne pengesekken. Elleve millioner kroner skal deles opp i en rekke korte stipender. Sigve Bremer MejdalSPANDERER: Dorthe Erichsen og Eystein Hanssen i Forfatterforbundet er glad for endelig å kunne åpne pengesekken. Elleve millioner kroner skal deles opp i en rekke korte stipender. Sigve Bremer Mejdal

Det har gått fire år siden Forfatterforbundet ble opprettet. Allerede i starten kunne daværende leder Jan Ove Ekeberg melde om at den nye sammenslutningen av forfattere ville kaste seg inn i kampen om de statlige støtteordningene for litteratur.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Hilde Rød-Larsen snakker ut om farens Epstein-koplinger – og lånet av milli­ar­dærens Paris-leilighet.

Ideer

Mistillit til velferds­staten gjennom­syrer ny dansk og norsk litteratur. Det kan en dansk og en norsk litte­ra­tur­forsker enes om.

Kommentar

Det er opprør mot Googles og Hollywoods KI-genererte versjon av 1776.