Bøker

Typisk norsk å skrive best

70 prosent av årets beste bøker er skrevet av norske forfattere, ifølge norske litteraturkritikere:

LITTERÆR STAVKIRKE: 178 av bøkene som er blitt trukket fram som «årets beste» i riksdekkende aviser, er skrevet av norske forfattere. Bare 75 stykker, cirka 30 prosent, er fra utlandet. Anders N. KvammenLITTERÆR STAVKIRKE: 178 av bøkene som er blitt trukket fram som «årets beste» i riksdekkende aviser, er skrevet av norske forfattere. Bare 75 stykker, cirka 30 prosent, er fra utlandet. Anders N. Kvammen

Norske forfattere er best i verden. Det kunne vært konklusjonen etter at man har lest seg gjennom medienes kåringer av årets beste bøker.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Sosiale medier

Storbri­tannia går inn for en streng lov om alders­grense på sosiale medier. Nå må Norge kjappe seg med å følge etter, mener Rødt.

Musikk

Reagerer på Pale­stina­ko­mi­teens fredspipe: – Kultur­vasking

Bøker

Forleg­ger­for­eningen mener uventede nullinger vitner om at Kultur­rådet har økt kravene. Nå vil Trine Skei Grande ha svar.