Bøker

Typisk norsk å skrive best

70 prosent av årets beste bøker er skrevet av norske forfattere, ifølge norske litteraturkritikere:

LITTERÆR STAVKIRKE: 178 av bøkene som er blitt trukket fram som «årets beste» i riksdekkende aviser, er skrevet av norske forfattere. Bare 75 stykker, cirka 30 prosent, er fra utlandet. Anders N. KvammenLITTERÆR STAVKIRKE: 178 av bøkene som er blitt trukket fram som «årets beste» i riksdekkende aviser, er skrevet av norske forfattere. Bare 75 stykker, cirka 30 prosent, er fra utlandet. Anders N. Kvammen

Norske forfattere er best i verden. Det kunne vært konklusjonen etter at man har lest seg gjennom medienes kåringer av årets beste bøker.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

På tampen

Lille­bro­ren til Formel 1-legenden skal gifte seg. Med en høyre­eks­tre­mist. Koselig,

Kunst

I sin samtid ble Asta Nørregaard ned-­latende omtalt som «mote­ma­ler­inne». I en ny utstilling snur Nasjo­nal­mu­seet det til noe positivt.

Bøker

Å avslå Helene Uris roman fra innkjøps­ord­ningen av litterære årsaker, er me­nings­løst, ifølge anmelder Ingvild Bræin.