Forsvar

Fryktar det kan ende i krig

Forskar Julie Wilhelmsen trur Russland blir provosert av forsvarsavtalen med USA:

KRITISK: Julie Wilhelmsen i Norsk utenrikspolitisk institutt (Nupi) er kritisk til delar av norsk forsvarspolitikk og til den nye tilleggsavtalen mellom USA og Noreg. Foto: Siv DolmenKRITISK: Julie Wilhelmsen i Norsk utenrikspolitisk institutt (Nupi) er kritisk til delar av norsk forsvarspolitikk og til den nye tilleggsavtalen mellom USA og Noreg. Foto: Siv Dolmen

Den nye tilleggsavtalen mellom USA og Noreg forandrar svært lite, seier både den noverande og den førre regjeringa. Julie Wilhelmsen, forskar ved Norsk utenrikspolitisk institutt (Nupi), meiner at Russland er av ei heilt anna oppfatning.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Overvåking

Norske fagfor­eninger er med på et storstilt, europeisk opprop med krav om at tek-giganten Palantir kastes ut av offentlig sektor.

Raudt

I eitt av dei sterkaste fylka til Raudt er det full splid om fyrste- og andre­kan­di­daten til fylkes­tinget.

Epstein-saken

Det er lett å skjønne at kontroll­ko­mi­teen ville vise handle­kraft med Epstein-høringen, sier jusspro­fessor Eirik Holmøyvik.