Barnefilmfredag

Grueleg godt, men grunt

SKUMMELT PÅ SLOTTET: Hans og Grete har vorte prins og prinsesse i «Grøss og gru i Grimms verden». FOTO: NETFLIX SKUMMELT PÅ SLOTTET: Hans og Grete har vorte prins og prinsesse i «Grøss og gru i Grimms verden». FOTO: NETFLIX

(A Tale Dark & Grimm, Canada, 2021)

Regi: Simon Otto og Jamie Whitney.

Manus: Doug Langdale med fleire, etter boka til Adam Gidwitz.

Tale: Engelsk original, norsk dubbing.

Tilrådd aldersgrense: 7 år.

Lengde: 10 delar x 30 min.

Vist på: Netflix.

Eventyra samla og nedskrivne på tysk tidleg på 1800-talet av Jacob og Wilhelm Grimm har hatt stor innverknad på populærkultur i USA. Det skuldast ikkje minst Walt Disney, som valde seg «Snøhvit og de sju dvergene» då han laga den første animerte langfilmen i 1937.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

NRKs egen anmelder kalte boka «søppel». Nå er Tiktok-slageren «Verity» en av de utvalgte romanene i NRKs nye lese­sat­sing.

Bibliotek

Én av fire biblio­tek­an­satte har opplevd forsøk på påvirkning, ifølge ny rapport. Skole­bi­blio­te­karen ved Valle Hovin videre­gå­ende advarer mot «mikro­sen­sur».

Medier

Pete Hegseth vil direkte­sende henret­telsen av en drapsmann. En kalkulert forråelse av den ameri­kanske kulturen, mener Arne Johan Vetlesen.