Akademia

Skriver mindre på norsk

Aldri har det blitt skrevet færre vitenskapelige artikler på norsk. I 2020 var norskandelen nede på 8 prosent:

Kilde: Nordisk institutt for studier av innovasjon, forskning og utdanning (Nifu) og Direktoratet for internasjonalisering og kvalitetsutvikling i høyere utdanning (Diku) Kilde: Nordisk institutt for studier av innovasjon, forskning og utdanning (Nifu) og Direktoratet for internasjonalisering og kvalitetsutvikling i høyere utdanning (Diku)

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Medier

Siv Juvik Tveitnes og resten av ledelsen i Schibsted tjente totalt 67 millioner kroner i 2025. ­– Urett­fer­dig, sier klubbleder.

Sommerlektyre

Ap-politiker Agnes Nærland Viljugrein leser helst bøker om folk som har det litt tøft – og forsøker å kople av med kjærlig­heten.

Bøker

Norske forfattere er brukt for å trene Metas KI-modell. Ingen er mer populær enn Margit Sandemo.