Arbeidsliv

Scener sparer millioner

Tre av landets største kulturvirksomheter betalte til sammen 140 millioner mindre i pensjon i fjor enn i 2015:

OPPRØRT: Ytterligere 80 ansatte ved Nationaltheatret ble i går tatt ut i streik. Mari Røsjø, leder i Fagforbundet Teater og Scene, synes arbeidsgiversida skylder arbeidstakerne å gå over til hybridpensjon. Marte Amanda VanneboOPPRØRT: Ytterligere 80 ansatte ved Nationaltheatret ble i går tatt ut i streik. Mari Røsjø, leder i Fagforbundet Teater og Scene, synes arbeidsgiversida skylder arbeidstakerne å gå over til hybridpensjon. Marte Amanda Vannebo

I 2015 var flere av orkester-, opera- og teaterscenene i økonomisk krise. Årsaken var høye pensjonskostnader. Kulturscenene hadde på den tida ytelsespensjon, som ga de ansatte 66 prosent av lønna i pensjon.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Arkitektur

Det er ikke bare de vernede delene av det gamle NRK-anlegget som er verdt å ta vare på, mener arki­tek­tur­his­to­riker.

Bøker

Forente Forlag har ennå til gode å se svarte tall. Daglig leder Håkon Harket er likevel optimist.

Sosiale medier

Meta står overfor sin største rettssak noensinne. Medieviter ser et para­digme­skifte i måten teksel­ska­pene stilles til veggs på.