Dagboka

Krana

  • Når eg ser ut kjøkkenvindauget, ser eg over til ein kamerat som bur i ein gamal arbeidarbustad frå den gongen Solheimsviken i Bergen var eit stort verftsområde. Sidan midt på 1850-talet har arbeidarane bygd skip i Puddefjorden, det er berre nokre tiår sidan farfaren min jobba like utanfor der eg bur med å sende solide skip ut i verda. Dei få arbeidarbustadane eg ser bort på, er noko av det siste som er att av den stolte industrihistoria. Løfter eg blikket over mønet på trehusa, ser eg inn til det eg trur er ei kundeserviceavdeling i DNB. Banken har bygd eit digert kontorbygg, like attmed ligg seglbåtar, eit nytt hotell og mykje anna fjongt og fint.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Dagboka

Ut av by’n

Helse Bergen skal bygga ny helikopterbase til Haukeland universitetssjukehus. Haukeland ligg i Bergen og er det største sjukehuset på Vestlandet. Likevel kan den nye basen komma i Øygarden eller Bjørnafjorden. Dei er fine plassar, men dei har til felles at dei ligg langt frå Bergen. Det er også landingsplass på taket av sjukehuset, men berre i dei mest akutte situasjonane landar helikoptera der. I dag har luftambulansen base ved Store Lungegårdsvann, og pasientar blir frakta derfrå i ambulanse til sjukehuset. Men baseavtalen går ut neste år, og derfor jaktar Helse Bergen på ny tomt.

Aktuell

1. mai-toget er blitt en arena for pampemakt», sa den profilerte politikeren. Arbeidernes internasjonale kampdag har «utspilt sin rolle på mange måter, vårt demokratiske samfunn endres ikke ved at man går i tog», kunne vi høre. Du tenker kanskje at det er KrFU-leder Ingrid Olina Hovland det er snakk om, fra vårens utspill om å avskaffe 1. mai som fridag? Men nei, det er Mazyar Keshvari i Oslo Frp, fra 2009, sitatene kommer fra. Eller vent, var det kanskje FpU-leder Atle Simonsens utspill fra 2015? Han mente i alle fall at dagen hadde utspilt sin rolle, blant annet fordi parolene «handlet om asylbarn, nei til atomvåpen, Israel/Palestina-konflikten og nynorsk». Sannheten er vel at det kunne vært hvilken som helst av dem eller mange andre.

I moskeen

Han er fra sør i Beirut og har etablert seg sør i Oslo. For en drøy uke siden møtte jeg imam Sheikh Mahmoud Jalloul i sjia-moskeen på Hauketo. Flere av medlemmene i moskeen har mistet sine kjære i Israels gjentatte angrep på Libanon. Minst 2294 personer er drept siden 2. mars, ifølge libanesiske helsemyndigheter. Israels krig mot Hizbollah rammer sivile sjiamuslimer i stor grad. I sør truer Israel med å angripe kristne landsbyer dersom de huser sjiamuslimske flyktninger. Under sånne omstendigheter er det vanskelig å beholde sin menneskelighet. I Norge har menneskeligheten bedre kår, mente Jalloul. «Det jeg mistet da jeg kom til Norge for 40 år siden, var kontakten med barndomsvenner.