Museum

Ber om rednings­aksjon

Henrik Sørensen-museum i Hurum søker ny samarbeidspartner etter bruddet med Drammens Museum:

BEKYMRET: Ellen Lerberg er Nasjonalmuseets representant i stiftelsen som eier Henrik Sørensens museum på Holmsbu. Her står hun foran Sørensens store maleri i Oslo rådhus – «Arbeid. Administrasjon. Fest» (1938–50). Sigve Bremer MejdalBEKYMRET: Ellen Lerberg er Nasjonalmuseets representant i stiftelsen som eier Henrik Sørensens museum på Holmsbu. Her står hun foran Sørensens store maleri i Oslo rådhus – «Arbeid. Administrasjon. Fest» (1938–50). Sigve Bremer Mejdal

– Det virker som det er gjort lite for å ta vare på denne verdifulle samlingen. Hvis det ikke kommer en løsning, må museet i verste fall stenge, sier Ellen Lerberg, nestleder i stiftelsen som eier museet og samlingene som maleren Henrik Sørensen etterlot seg etter sin død i 1962.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Akademia

Norske univer­si­teter får så stor grunn­be­vilgning at de ikke skal trenge å søke om eksterne midler, mener tidligere statsråd Ola Borten Moe.

Kommentar

Vestfossen Kunst­la­bo­ra­to­rium gjør alvor av kultur­livets moteord.

Bøker

Salget av Aschehoug er ennå ikke avgjort. Nå skal det stelles i stand fest i hagen til Drammens­veien 99, kanskje for siste gang.