Korona

Krisestøtte traff skeivt

14 virksomheter fikk 30 prosent av arrangørstøtta til kulturlivet, viser Riksrevisjonens gjennomgang:

OPPGITT: Reidar Brendeland forteller at Norsk Artistforbund får tilbakemeldinger fra medlemmer som sier at de ikke engang orker å søke på støtteordningene for kulturlivet. Hanne Marie Lenth SolbøOPPGITT: Reidar Brendeland forteller at Norsk Artistforbund får tilbakemeldinger fra medlemmer som sier at de ikke engang orker å søke på støtteordningene for kulturlivet. Hanne Marie Lenth Solbø

– Våre medlemmer har registrert at «store, kjente navn» har fått store tildelinger og kan turnere landet rundt og møte 15 publikummere én kveld og 45 den neste, uke etter uke. Det store spørsmålet er om slike oppdrag hadde hatt livets rett under normale forhold, sier Reidar Brendeland.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Lettleste barne- og ungdoms­bøker har for lav status, mener to forfattere. De vil ha mer søkelys på bøkene som pirrer lesegleden.

Arkitektur

Moder­nismen kan ikke klandres for at den er blitt misbrukt av byggherrer, mener arkitekt Knut Folstad.

Arkitektur

Moder­nismen misbrukes i kommer­sia­lismens navn, hevder arkitekt Pål Biørnstad.