Klima

Avviser norsk oljestopp

Equinor lar seg ikke påvirke av det internasjonale energibyråets rapport:

STOPPER IKKE: Equinor skal produsere olje mange tiår fram i tid, sier Eirik Wærness, sjeføkonom i Equinor. Det endres ikke av IEA-rapporten som kom forrige uke. FOTO: TOMMY ELLINGSEN STOPPER IKKE: Equinor skal produsere olje mange tiår fram i tid, sier Eirik Wærness, sjeføkonom i Equinor. Det endres ikke av IEA-rapporten som kom forrige uke. FOTO: TOMMY ELLINGSEN

Den nye rapporten til det internasjonale energibyrået (IEA) slo ned som en politisk bombe i norsk oljedebatt forrige uke.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Kraft

Regje­ringens første forslag til regulering av datasentre kommer i slutten av 2027. Innen den tid kan nye datasentre sluke 60 prosent av kraft­over­skuddet, viser tall fra Statnett.

Arbeidsliv

Det er ikke lov å innføre et krav om tariff­av­tale på offentlige prosjekter innenfor EØS-reglene, mener regje­ringen. Den konklu­sjonen vil Rødt utfordre på Stortinget.

Smarttelefon

Først tok psyko­lo­gene til orde for en 18-årsgrense på smart­te­lefon. Nå følger legene etter i et støtte­opp­rop. Hittil har de fått over 700 sig­na­turer, ifølge initia­tiv­taker Charlotte Lunde.