Helse

Vaksinehåp kan utvannes

Intenst vaksinediplomati etter USAs kuvending i den globale patentstriden:

VENTER: En kvinne venter på å få koronavaksine i Ahmedabad i India i mars 2021. FOTO: SAM PANTHAKY, AFP/NTB SAM PANTHAKYVENTER: En kvinne venter på å få koronavaksine i Ahmedabad i India i mars 2021. FOTO: SAM PANTHAKY, AFP/NTB SAM PANTHAKY

På onsdag falt aksjene til legemiddelselskaper som Pfizer, Biontech, Novavax og Moderna, etter at nyheten om at USA vil støtte et patentfritak på koronavaksiner, ble kjent.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Analyse

Tidligere fiender samler seg mot Etiopias stats­mi­nister Abiy Ahmed. Eksperter frykter en regional storkrig.

Valg i israel

Fire uker før valget skakes Israel av avslø­ringer om flere advarsler før 7. oktober-angrepet. Kan det koste Benjamin Netanyahu makta?

Sverige

I Sverige tilspisser konflikten mellom Social­de­mo­kra­terna og Vänster­par­tiet seg. Politisk redaktør mener det er «høyt spill» fra begge parter.