Statsborgerskap

Må fortsatt ut etter 30 år

Fikk gjennomslag på Stortinget, men avslag hos Utlendingsdirektoratet:

SPLITTES: Han kom som statsløs palestiner til Norge som barn med foreldrene for 29 år siden. Nå har han, søsknene og deres barn fått vite at de får beholde sitt norske statsborgerskap – men foreldrene hans må ut etter 31 år. Bildet er fra oktober 2019, og mannen vil da som nå være anonym av hensyn til barna i familien.FOTO: TOM HENNING BRATLIE SPLITTES: Han kom som statsløs palestiner til Norge som barn med foreldrene for 29 år siden. Nå har han, søsknene og deres barn fått vite at de får beholde sitt norske statsborgerskap – men foreldrene hans må ut etter 31 år. Bildet er fra oktober 2019, og mannen vil da som nå være anonym av hensyn til barna i familien.FOTO: TOM HENNING BRATLIE

Det skapte sterke reaksjoner på Stortinget i 2017 da det ble kjent at et palestinsk ektepar med 27 års botid i Norge hadde fått tilbakekalt sine statsborgerskap og blitt utvist fra Norge.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Eu

EU-av­stem­ningen på Island kan gi den norske ja-sida vind i seilene. Men roingen under fotball-VM gjorde nordmenn mer motstands­dyk­tige mot EU, tror Sps Geir Pollestad.

Ministernes mester

I sin iver etter å styrke forholdet til europeiske allierte har forsvars­mi­nister Tore O. Sandvik mistet dagens militære beredskap av syne, mener tidligere gene­ral­løytnant Robert Mood.

22. juli

Yasir Mohamed (21) og Sigrid Solberg Pedersen (18) mener skolene må ta et større ansvar for å snakke med ungdommer om 22. juli.