Statsborgerskap

Må fortsatt ut etter 30 år

Fikk gjennomslag på Stortinget, men avslag hos Utlendingsdirektoratet:

SPLITTES: Han kom som statsløs palestiner til Norge som barn med foreldrene for 29 år siden. Nå har han, søsknene og deres barn fått vite at de får beholde sitt norske statsborgerskap – men foreldrene hans må ut etter 31 år. Bildet er fra oktober 2019, og mannen vil da som nå være anonym av hensyn til barna i familien.FOTO: TOM HENNING BRATLIE SPLITTES: Han kom som statsløs palestiner til Norge som barn med foreldrene for 29 år siden. Nå har han, søsknene og deres barn fått vite at de får beholde sitt norske statsborgerskap – men foreldrene hans må ut etter 31 år. Bildet er fra oktober 2019, og mannen vil da som nå være anonym av hensyn til barna i familien.FOTO: TOM HENNING BRATLIE

Det skapte sterke reaksjoner på Stortinget i 2017 da det ble kjent at et palestinsk ektepar med 27 års botid i Norge hadde fått tilbakekalt sine statsborgerskap og blitt utvist fra Norge.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Reportasje

Pumpe­pri­sen sprett i vêret. Konkurranse­tilsynet meiner at konkur­ransen mellom bensin­sta­sjo­nane er for svak.

Eiendom

Private grunneiere ble overkjørt da staten kjøpte utmarka i Kvænangen, mener lederen av Indre Kvænangen Allmenning. Nå krever foreningen at staten overfører arealene til en bygde­all­men­ning.

Pride

Pride-arrangøren bruker ekstra penger på sikkerhets­tiltak for at paraden neste uke skal være trygg.