Sør-afrika

Frykter vaksinetørke

Afrikanske land rammes av vaksinetrøbbel

Sør-Afrika har stoppet vaksineringen

BAKPÅ: Sør-Afrika er hardt rammet av pandemien og bare så vidt i gang med vaksinering. Rundt 300.000 helsearbeidere er vaksinerte, alle med Janssen-vaksinen. Her fra et vaksinesenter i Johannesburg. FOTO: THEMBA HADEBE, AP/NTB Themba HadebeBAKPÅ: Sør-Afrika er hardt rammet av pandemien og bare så vidt i gang med vaksinering. Rundt 300.000 helsearbeidere er vaksinerte, alle med Janssen-vaksinen. Her fra et vaksinesenter i Johannesburg. FOTO: THEMBA HADEBE, AP/NTB Themba Hadebe

Sør-Afrika har rundt 58 millioner innbyggere. Knapt 300.000 er vaksinerte mot koronaviruset, og alle med Janssen-vaksinen til legemiddelfirmaet Johnson & Johnson. Alle de vaksinerte er helsearbeidere.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Usa

«Wis­con­sins Mamdani» Francesca Hong leder klart før dagens primærvalg i den viktige vippe­sta­ten. Etablis­se­mentet i Demo­kra­tene fortviler, og hevder hun svekker partiets vinner­sjanser i høstens mellomvalg.

Belarus

Den nye tilnær­mingen mellom USA og Belarus er ikke et sunn­hets­tegn, men et spill for galleriet, mener sønnen til en frigitt fagfor­enings­leder. Fortsatt sitter nærmere 1000 fengslet på tvilsomt grunnlag.

Analyse

Ven­strei­kon. Trumps nemesis. Gazas venn. Europas røde Orbán.