Helse

Får nei til straffefri narkotika

Rusreformen har blitt et prestisjeprosjekt for regjeringen, men folk flest vil ikke avkriminalisere bruk av narkotika:

IKKE SKREMT: Regjeringens forslag om å gjøre narkotikabruk straffefritt får liten støtte. Mangelen på folkelig støtte skremmer ikke Venstre-leder Guri Melby fra å presse på for en radikal omlegging av ruspolitikken. FOTO: HEIKO JUNGE, NTB Heiko JungeIKKE SKREMT: Regjeringens forslag om å gjøre narkotikabruk straffefritt får liten støtte. Mangelen på folkelig støtte skremmer ikke Venstre-leder Guri Melby fra å presse på for en radikal omlegging av ruspolitikken. FOTO: HEIKO JUNGE, NTB Heiko Junge

Det viktigste tiltaket i regjeringens foreslåtte rusreform er å avkriminalisere bruk og besittelse av narkotika til eget bruk. Straffereaksjoner som bøter og prikk på rullebladet skal erstattes med en pålagt kommunal rådgivningstime og tilbud om helsehjelp.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Iran-krigen

Under krigen mot Irak hentet USA ut krigs­ma­te­riell fra lagre på norsk terri­to­rium. Rødt krever nå en garanti mot at det samme skjer i Iran-krigen.

Forsvar

Aldri har interessen for en militær vinter­øvelse i Nord-Norge vært større. Topptunge dele­ga­sjoner fra hele kloden er på plass. Det er også russiske spionfly.

Sikkerhet

Det kan være positivt for ikke-spredning om Norge blir med i den franske atom­­paraplyen, mener stats­sek­retær i UD, Eivind Vad Petersson.