Helse

Får nei til straffefri narkotika

Rusreformen har blitt et prestisjeprosjekt for regjeringen, men folk flest vil ikke avkriminalisere bruk av narkotika:

IKKE SKREMT: Regjeringens forslag om å gjøre narkotikabruk straffefritt får liten støtte. Mangelen på folkelig støtte skremmer ikke Venstre-leder Guri Melby fra å presse på for en radikal omlegging av ruspolitikken. FOTO: HEIKO JUNGE, NTB Heiko JungeIKKE SKREMT: Regjeringens forslag om å gjøre narkotikabruk straffefritt får liten støtte. Mangelen på folkelig støtte skremmer ikke Venstre-leder Guri Melby fra å presse på for en radikal omlegging av ruspolitikken. FOTO: HEIKO JUNGE, NTB Heiko Junge

Det viktigste tiltaket i regjeringens foreslåtte rusreform er å avkriminalisere bruk og besittelse av narkotika til eget bruk. Straffereaksjoner som bøter og prikk på rullebladet skal erstattes med en pålagt kommunal rådgivningstime og tilbud om helsehjelp.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Statsbudsjettet

I fjor reddet Aps budsjett­part­nere folke­høg­sko­lene, skognæ­ringen og Antira­sistisk Senter. Nå foreslår regje­ringen å nulle de andre partienes seire.

Sametinget

Sametinget ville ha mer penger fra stats­bud­sjettet for å rette opp fornorsknings­politikk, men fikk nei fra regje­ringen.

Arbeidsliv

Etter to ukers streik ved omsorgs­bedrifter står LO og NHO langt fra hverandre. Tina Nguyen håper og tror arbeids­giverne vil komme dem i møte snart.