Dagboka

6750

  • «Jeg syns ikke det er bra», sa dåverande Haugesund-kaptein Per Morten Kristiansen til Josimar i 2015 då fotballtidsskriftet spurte kapteinane i norske klubbar og landslaget kva dei meinte om fotball-VM i Qatar. Og han heldt fram: «Det går ikke an å spille fotball i en sånn hete.» Fleire andre kommenterer varmen, at det tek vekk sjarmen å spele fotball-VM om vinteren, at dei vil byggje «sinnssykt kule stadionanlegg» og det vert eit «heidundrende mesterskap». Islendingane Guðmundur Kristjánsson og Indriði Sigurðsson frå Start og Viking var den gongen dei tydelegaste av 17 spurte kapteinar.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Dagboka

Hjerter

Skal man tro mytene skrev Valentinus brev til den han var forelsket i rett før han ble henrettet. Eller, han var en prest som ble helbredet og giftet par i hemmelighet, mot keiserens vilje. Ifølge Store norske leksikon fins det minst to forskjellige Valentiner, og vi kan vi takke katolikkene for at vi i dag feirer Valentinsdagen. Det var de som vred om på en romersk fest for fruktbarhetsguden Pan – og som i 1969 sluttet med feiringen. Muligens med god grunn. Dagen er mest populær i USA, som er høyborgen for alt som kan kommersialiseres. I dette tilfellet kort, roser, konfekt og syntetisk, rødt godteri.

VM-skjerf

Norge har kvalifisert seg til fotball-VM. Hipp hurra. Politikerne har lovet pils til soloppgang, og det blir folkefest. Men har du noen gang vært på en fest og reagert på mangelen av skjerf? Det har heldigvis «Fotballfesten AS» tenkt på. Aksjeselskapet skal nemlig vise de norske VM-kampene på Ullevaal stadion, og der er det obligatorisk å kjøpe skjerf! De dyreste billettene koster 1450 kroner per person, men noen er tross alt gratis. Eller ikke helt gratis da.

El Paso

Den irske radiostasjonen RTÉ Radio 1 intervjuet mandag Seamus Culleton, som befinner seg i en fengselsleir i El Paso i Texas. Culleton, som har bodd i USA i 17 år, ble i september i fjor arrestert av Ice i Boston. Han har arbeidstillatelse i USA og var i prosessen med å få permanent oppholdstillatelse. Han beskriver tilstanden i leiren som en moderne konsentrasjonsleir. Culleton sier til RTÉ at måltidene de får, er veldig, veldig små, og det er ikke mulighet til å skaffe seg mer mat. Det har ifølge Culleton flere ganger brutt ut kamper om mat. Alle fangene har gått ned i vekt og går sultne hele tida.