Dagboka

6750

  • «Jeg syns ikke det er bra», sa dåverande Haugesund-kaptein Per Morten Kristiansen til Josimar i 2015 då fotballtidsskriftet spurte kapteinane i norske klubbar og landslaget kva dei meinte om fotball-VM i Qatar. Og han heldt fram: «Det går ikke an å spille fotball i en sånn hete.» Fleire andre kommenterer varmen, at det tek vekk sjarmen å spele fotball-VM om vinteren, at dei vil byggje «sinnssykt kule stadionanlegg» og det vert eit «heidundrende mesterskap». Islendingane Guðmundur Kristjánsson og Indriði Sigurðsson frå Start og Viking var den gongen dei tydelegaste av 17 spurte kapteinar.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Dagboka

Varmt

Nokre blir sinte når media lager gladsaker av at det er varmt ute om sommaren. Dei tenkjer at me då ikkje tek global oppvarming på alvor. Det kan nok vere fornuftig å nemne grunnane til at det blir varmare endå oftare, men eg trur ikkje det er berekraftig å alltid skulle omtale varme om sommaren i negative ordelag. Så lenge me alle lever, skal det jo bli stadig varmare, og ofte vil folk her i nord rett og slette tykkje at det er herleg at ein sommardag er varm. Det er ikkje så lett å gjere noko med. Akkurat no er det likevel for varmt, også i Oslo. Det er meir enn tretti grader, og nærast uuthaldeleg i sola midt på dagen.

Kuvett

En ny art øker sterkt i norsk natur; kyr. Utmarksbeite øker i omfang, og denne sommeren er rundt 260.000 melkekyr, ammekyr eller ungdyr på beite i skog og mark, samt på fjellet. For mange kan det oppleves som truende når en flokk kyr ligger på stien eller kommer travende mot deg uten å helt signalisere hva de vil. Hvert år er det episoder der turgåere blir skremt eller angrepet av kyr. Det er dessverre også eksempler på at storfe dreper mennesker. 17 friluftslivsorganisasjoner har samlet seg under paraplyen Norsk Friluftsliv og har sammen med bøndenes organisasjoner laget kuvettregler. Regel nummer én er å holde avstand og gå utenom flokken.

Ofre alt?

Tenk om kriger kunne vært avgjort på fotballbanen. At USA og Iran bare møttes på gressmatta med 22 mann – og ble ferdig med saken. Hva om Putin og Zelenskyj sto og tygget tyggis på sidelinja mens russiske og ukrainske menn løp etter ballen, og avgjorde hele krigen. Uten at menneskeliv gikk tapt, og uten å bruke penger på et miljøødeleggende krigsmaskineri. Slike utopiske samtaler har jeg hatt med guttungen under VM. Jeg gruer meg til han bli stor nok til å bli soldat.