Koronakrisa

Holder grensa stengt lenge

Regjeringen har en dårlig nyhet til bedrifter som er avhengig av importert arbeidskraft:

KONTROLL: Den 29. januar ble Norges grenser stengt for utlendinger som ikke er bosatt i Norge, med noen unntak. Slik så det ut ved riksgrensa mellom Norge og Sverige ved Svinesund tirsdag denne uka. Foto: Siv DolmenKONTROLL: Den 29. januar ble Norges grenser stengt for utlendinger som ikke er bosatt i Norge, med noen unntak. Slik så det ut ved riksgrensa mellom Norge og Sverige ved Svinesund tirsdag denne uka. Foto: Siv Dolmen

Den 29. januar stengte regjeringen grensene for utlendinger som ikke er bosatt i Norge. Dermed ble det også full stopp i normale arbeidsreiser for utlendinger til landet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Bistand

Siden 2021 har Norge gitt 1,85 milliarder til Det globale partner­skapet for utdanning. Nå strykes posten fra stats­budsjettet – og utviklings­ministeren varsler at det bare er starten.

Ministerens mester

Nærings­mi­nister Cecilie Myrseth (Ap) forvalter 1000 milliarder kroner i børsver­dier. Men hun får ikke røre dem.

Ministernes mester

Åsmund Aukrust tok over som bistands­mi­nister samtidig som hele bistands­feltet inter­na­sjonalt raknet. Siden har han varslet en «ny utvik­lings­po­litikk for en ny tid».