Arbeidsliv

Møtes av strengere krav

Servicearbeidere som får covid-19 på jobben, har liten mulighet til å få yrkesskadeerstatning:

URIMELIG: Reinholder Bjørn Tore Olsen reagerer på at hans kolleger vil ha vanskeligere for å motta yrkesskadeerstatning etter koronasmitte enn helsepersonell. KlassekampenURIMELIG: Reinholder Bjørn Tore Olsen reagerer på at hans kolleger vil ha vanskeligere for å motta yrkesskadeerstatning etter koronasmitte enn helsepersonell. Klassekampen

Bjørn Tore Olsen er reinholder og regiontillitsvalgt for vestlandet i vaskefirmaet ISS. Han og kollegene tilhører en yrkesgruppe som har større risiko for å bli koronasmittet på jobben enn andre. Det har han felles med blant andre drosjesjåfører, butikkarbeidere og servitører. Skulle de bli smittet, og få alvorlige ettervirkninger, kan de søke om yrkesskadeerstatning. Men da må man kunne bevise at smitten skjedde på jobben.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Eu

EU-av­stem­ningen på Island kan gi den norske ja-sida vind i seilene. Men roingen under fotball-VM gjorde nordmenn mer motstands­dyk­tige mot EU, tror Sps Geir Pollestad.

Ministernes mester

I sin iver etter å styrke forholdet til europeiske allierte har forsvars­mi­nister Tore O. Sandvik mistet dagens militære beredskap av syne, mener tidligere gene­ral­løytnant Robert Mood.

22. juli

Yasir Mohamed (21) og Sigrid Solberg Pedersen (18) mener skolene må ta et større ansvar for å snakke med ungdommer om 22. juli.