Industri

Ønsket seg norsk eier

Amerikansk gruvekonsern tar over gruva i Kirkenes

Utenlandske kjøper seg inn i Finnmark

GNIST: De enorme overskuddsmassene fra over 100 år med jernmalmutvinning i Bjørnevatn nær Kirkenes i Øst-Finnmark ruver i landskapet. Bildet er fra 2012. Nå håper lokalsamfunnet at det skal bli full aktivitet her. FOTO: MONICA FAGERENG LARSEN Fotograf: Monica Fagereng LarsenGNIST: De enorme overskuddsmassene fra over 100 år med jernmalmutvinning i Bjørnevatn nær Kirkenes i Øst-Finnmark ruver i landskapet. Bildet er fra 2012. Nå håper lokalsamfunnet at det skal bli full aktivitet her. FOTO: MONICA FAGERENG LARSEN Fotograf: Monica Fagereng Larsen

AS Sydvaranger, som gruvene het den gang staten eide den, var i nesten 100 år hjørnesteinsbedrift i Sør-Varanger. En viktig oppgave var å sikre norsk bosetting og arbeidsplasser og å vifte med flagget helt på grensa til Russland. I 1997 var den kalde krigen over, og staten trakk seg ut som eier.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Oppvekst

Ber skolen følge skjermråd

Skole

Mens Utdan­nings­for­bundet hardnakket forsvarer dagens krav til lærer­tetthet på hver skole, går Fag­for­bundet inn for å flytte den til kommune­nivå. ­Det kan gi 850 færre lærere i skolen.

Grønland

Norge sier ja til å forsvare Grønland