Industri

Ønsket seg norsk eier

Amerikansk gruvekonsern tar over gruva i Kirkenes

Utenlandske kjøper seg inn i Finnmark

GNIST: De enorme overskuddsmassene fra over 100 år med jernmalmutvinning i Bjørnevatn nær Kirkenes i Øst-Finnmark ruver i landskapet. Bildet er fra 2012. Nå håper lokalsamfunnet at det skal bli full aktivitet her. FOTO: MONICA FAGERENG LARSEN Fotograf: Monica Fagereng LarsenGNIST: De enorme overskuddsmassene fra over 100 år med jernmalmutvinning i Bjørnevatn nær Kirkenes i Øst-Finnmark ruver i landskapet. Bildet er fra 2012. Nå håper lokalsamfunnet at det skal bli full aktivitet her. FOTO: MONICA FAGERENG LARSEN Fotograf: Monica Fagereng Larsen

AS Sydvaranger, som gruvene het den gang staten eide den, var i nesten 100 år hjørnesteinsbedrift i Sør-Varanger. En viktig oppgave var å sikre norsk bosetting og arbeidsplasser og å vifte med flagget helt på grensa til Russland. I 1997 var den kalde krigen over, og staten trakk seg ut som eier.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Svalbard

Tidligere har isbjørnen på Svalbard holdt seg unna reinen, men med mindre is må den leite etter mat på annet vis.

Én gang har Fridtjof Klareng Dale aksjonert mot norsk olje­lei­ting. Prisen ble fotlenke og 1,2 millioner kroner.

Rødt

Rødt Oslo har valgt Siavash Mobasheri og Jorunn Folkvord som sine topp­­kandidater. Utfordrer Maren Njøs Kurdøl er ute av kampen.