Kunst

Unison salve mot museet

Nasjonalmuseet er blitt påfallende usynlig, mener direktør Erlend Høyersten ved kunstmuseet ARoS i Danmark:

ARBEID PÅGÅR: Mange rom framsto nesten ferdige da Klassekampens fotograf slapp inn på byggetomta i desember i fjor. Likevel ble det nylig klart at åpningen av det nye Nasjonalmuseet må utsettes til 2022. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Foto: Tom Henning BratlieARBEID PÅGÅR: Mange rom framsto nesten ferdige da Klassekampens fotograf slapp inn på byggetomta i desember i fjor. Likevel ble det nylig klart at åpningen av det nye Nasjonalmuseet må utsettes til 2022. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Foto: Tom Henning Bratlie

I tre år eller mer vil det ikke være mulig for kunstinteresserte å se landets viktigste kunstsamling. Som Klassekampen omtalte i går, er åpningen av det nye museumsbygget på Vestbanetomta blitt ytterligere utsatt, til en gang i løpet av 2022.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Next Ge­ne­ration

Hva opptar den nye generasjonen skandinaviske kunstnere?

Kunst

I Am Tony

Arthur Jafa feirer den amerikanske populær­kulturens suverenitet, samtidig som han blott­legger dens tilknytning til rasisme, vold og lidelse.

Kunst

Stuart ­Mayes: | Following Eugene: A Spring Outing

Svenske Eugene Janssons (1862–1915) mannekropp-malerier er formen Stuart Mayes’ arbeider støpes i på Uppsala Konstmuseum.