Kunst

Unison salve mot museet

Nasjonalmuseet er blitt påfallende usynlig, mener direktør Erlend Høyersten ved kunstmuseet ARoS i Danmark:

ARBEID PÅGÅR: Mange rom framsto nesten ferdige da Klassekampens fotograf slapp inn på byggetomta i desember i fjor. Likevel ble det nylig klart at åpningen av det nye Nasjonalmuseet må utsettes til 2022. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Foto: Tom Henning BratlieARBEID PÅGÅR: Mange rom framsto nesten ferdige da Klassekampens fotograf slapp inn på byggetomta i desember i fjor. Likevel ble det nylig klart at åpningen av det nye Nasjonalmuseet må utsettes til 2022. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Foto: Tom Henning Bratlie

I tre år eller mer vil det ikke være mulig for kunstinteresserte å se landets viktigste kunstsamling. Som Klassekampen omtalte i går, er åpningen av det nye museumsbygget på Vestbanetomta blitt ytterligere utsatt, til en gang i løpet av 2022.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Munch på tegne­lof­tet

Ved hjelp av kunstig intelligens har Munchmuseet laget dataspill av tegningene til Edvard Munch. Har det noe for seg, eller er det en gimmick?

Anmeldelse

I dyrenes rike

Lillebet Foss’ kunst og liv var begge alt annet enn gjennomsnittlige.

Kunst

Atmosfæren på 1030 hekto­pas­cal

Ludvig Eikaas og Harald Lyche er visst ikke så ulike likevel.