Medier

Reagerer på lettlest-krav

Lettleste artikler slår bedre an på nettet, ifølge Aftenposten

Teller ord- og setningslengde i alle tekster

LETTLEST­POSTEN: Aftenpostens artikler bør ifølge nye retningslinjer ha maks 40 i liks-score. Det betyr at de må være «lettleste, som skjønnlitteratur eller ukeblader». Vanlig score for avistekster er mellom 40 og 50. Anders N. KvammenLETTLEST­POSTEN: Aftenpostens artikler bør ifølge nye retningslinjer ha maks 40 i liks-score. Det betyr at de må være «lettleste, som skjønnlitteratur eller ukeblader». Vanlig score for avistekster er mellom 40 og 50. Anders N. Kvammen

Det skjedde i de dager at det gikk ut en befaling fra Aftenposten om at alle tekstene i avisa skulle vurderes etter «liks». Denne befalingen gikk ut mens Trine Eilertsen var sjefredaktør i avisa. Og alle journalister og frilansere dro av sted for å skrive lettleste tekster, hver til sin pult.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Norske forfattere er brukt for å trene Metas KI-modell. Ingen er mer populær enn Margit Sandemo.

Kulturtirsdag

På et bitte lite sted nordvest på Jylland har Danmarks største kunst­mu­seum opprettet filial. Arkitekten kommer nordfra og heter Reiulf Ramstad.

Pressefrihet

Journa­listen Klaus Thymann er løslatt etter fem dager i fengsel i Uganda. Samtidig fester myndig­he­tene grepet om pressa.