DebattBoligmarked

Bolig­im­pe­ria­lismen

NY HEIMSTAD? Ivar Tollefsens eiendoms­selskap Heimstaden skal nå etablere seg i Berlin. Her ser vi en hilsen til hushaier i Karl Marx Allee. FOTO: ODD ANDERSEN, AFP/NTB ODD ANDERSENNY HEIMSTAD? Ivar Tollefsens eiendoms­selskap Heimstaden skal nå etablere seg i Berlin. Her ser vi en hilsen til hushaier i Karl Marx Allee. FOTO: ODD ANDERSEN, AFP/NTB ODD ANDERSEN

«Heimstaden» er et av Nordens største boligeiendomsselskap. Mannen bak selskapet, Ivar Tollefsen, er en av Norges rikeste menn. Midt i koronakrisa, når mange har aksjonert for å kreve reduserte husleier, har Tollefsen i stedet kjøpt opp eiendom for mange milliarder. Denne norske utleiehaien har mange historier om uverdige leieforhold, dokumentert på Instagram-kontoen Min_drittleilighet. Nå skal han kjøpe opp tusenvis av nye leiligheter – i Berlin.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Debatt

Historie

Pape­gøy­e­skyting og gullfugler

I en kviss i januar stiller Knut Nærum følgende spørsmål: «Danskene sier mye gøy. Hva mener de når de sier ‘at skyde papegøjen’?» Her i Norge har vi sluttet å skyte papegøyer, vi skyter gullfuglen. Siden Knut Nærum opplyser meg med sine kvisser, kan jeg til gjengjeld opplyse han om papegøyeskyting. Min olde-olde-oldefar Johan Michael Preus var en god skytter. Han var medlem av Det Bergenske Skyde-Selskab, som ble stiftet i 1769. Det finns en sølvdåse der det står «Det bergenske Skydeselskabs 3de Præmie for Høire Winge wunden af Hr Controleur Preus».

Reitan-gruppa

Ladejarlen og kunsten

Trondheim held på å bli enda meir av ein kulturby enn før. Hotel Britannia har blitt restaurert for millionar av kroner. Tvers over gata har Nye Hjorten Teater dukka opp i det som tidlegare var eit ærverdig postkontor, og nyleg har også eit splitter nytt kunstgalleri opna i etasjane over Hjorten, ifølgje Klassekampen 15. februar eit «formidabelt monument over Reitan-slekten». Daglegvaremillionæren har gravd djupt i lommene og «gitt noko tilbake» til byen og innbyggjarane. Berre ein aldri så liten tanke det ikkje er råd å bli kvitt: Korleis kan ein som berre har selt heilt vanlege daglegvarer til vanlege folk ha fått så mange millionar «til overs»? Fantasien min rekk til to spørsmål: 1. Har Rema-kundane betalt for mykje? 2.

Ukraina

Fred er viktigst

Nei, Gro Byrkjeland (Klassekampen 21. februar), jeg er ikke tilhenger av en urettferdig fred i Ukraina. Men jeg syns faktisk ikke det viktigste er hvem som sitter rundt forhandlingsbordet. Satt på spissen: Hvis Trump presser Putin til en fredsløsning som hovedsakelig utformes på Ukrainas premisser – burde Zelenskyj da takke nei? Fordi han ikke satt ved bordet? Byrkjeland skriver om brudd på folkeretten – tilfeldig vold, vilkårlige arrestasjoner, mangel på ytrings­frihet, tortur og mishandling i de russisk-okkuperte om­rådene av Ukraina. Alt dette er riktig, men kan dessverre brukes som beskrivelse av alle okkuperte og krigsherja områder i verden. Uansett om overgriperen er venstresidas «venn» eller «fiende». Hamas’ terrorangrep 7.