Museum

Stryker på forskningen

Halvparten av norske museer sliter med å tilfredsstille kravet fra Kulturdepartementet om å drive forskning:

PÅ BÅNN: Over 100.000 besøkte Kistefos-museet i sommer, sikkert mye på grunn av det nye museumsbygget «The Twist», sponset av investor Christen Sveaas (i forgrunnen). Men museet briljerer ikke innen forskning. FOTO: ODIN JÆGER Odin JægerPÅ BÅNN: Over 100.000 besøkte Kistefos-museet i sommer, sikkert mye på grunn av det nye museumsbygget «The Twist», sponset av investor Christen Sveaas (i forgrunnen). Men museet briljerer ikke innen forskning. FOTO: ODIN JÆGER Odin Jæger

– Vi har et stort ønske om å drive med forskning, men vi har ikke ressurser til det, sier Birgitte Espeland, direktør ved Kistefos-museet.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Medier

Det Qatar-baserte mediet har dekket krigen i Gaza tett, men nå avslutter de samar­beidet med om lag 20 pressefolk. – Brutalt, sier Sidsel Wold.

Kunst

Lars von Trier har fylt 70, og jubileet markeres med en kunst­ut­stilling på Willumsens Museum – kuratert av filmska­peren selv.

Ny norsk sangbok

For Fawzi Warsame er «Western Union Flows» av Arif Murakami århundrets beste norsk­språk­lige låt.