Analyse

Nekter å gi seg

Thailands monarki møter krav om reformer

I går innførte statsminister Prayut Chan-o-cha kriselover

KREVER DEMOKRATI: En demonstrant roper mot thailandske politimenn under en protest i landets hovedstad Bangkok.FOTO: RAPEEPHAT SITICHAILAPA, AP/NTB Rapeephat SitichailapaKREVER DEMOKRATI: En demonstrant roper mot thailandske politimenn under en protest i landets hovedstad Bangkok.FOTO: RAPEEPHAT SITICHAILAPA, AP/NTB Rapeephat Sitichailapa

Så fikk general Prayut Chan-o-cha nok av protestene i Thailand. Han er forsvarssjefen som kuppet seg til statsministermakta i august 2014 og kledde seg og sin junta i sivil.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Utenriks

Serbia

Etter to år med protester utfordrer student­be­ve­gelsen makta i Serbia. Utfallet kan få betydning for serbernes tillit til demo­kra­tiet, mener jurist og aktivist.

Frankrike

1200 personer er pågrepet og 150 politifolk er skadet i lørdagens voldsomme demon­stra­sjoner i Frankrike, sier regje­ringen i Paris.

Ukraina

Ukrainas president mener forsvaret deres svekkes av farts­be­grens­ninger på Starlink-systemet, og peker på ameri­kanske myndig­heter.