Bøker

Eremittens motstykke

Seks bøker har Geir Gulliksen skrevet om seksualitet, kjønn og kjærlighet. Men dette blir den aller siste:

FERDIG MED KVINNER: Hovedpersonen i Geir Gulliksens nye roman har prøvd eldre kvinner, yngre kvinner, dominante kvinner, overskridende kvinner og trengende kvinner. Så bestemmer han seg for å prøve en mann i stedet. Foto: Tom Henning BratlieFERDIG MED KVINNER: Hovedpersonen i Geir Gulliksens nye roman har prøvd eldre kvinner, yngre kvinner, dominante kvinner, overskridende kvinner og trengende kvinner. Så bestemmer han seg for å prøve en mann i stedet. Foto: Tom Henning Bratlie

Etter et samlivsbrudd kan livet ta mange retninger. Noen trer straks inn i et nytt forhold, mens andre trenger tid på å finne den egentlige rette. Andre igjen forblir det hele Norges samlivsterapeut Sissel Gran har kalt «kompetente enslige»: mennesker som klarer seg like godt, om ikke bedre, på egen hånd som i tosomheten.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Forfatter Sigrid Undset blir vurdert som helgen. – Det høres nesten ut som en gimmick, sier litte­ra­tur­pro­fessor.

Kulturuka

Fotball er et spill uten ball, uttalte Drillo en gang på nitti­tal­let. Han får mer rett for hvert år som går.

Ny norsk sangbok

Sang har tapt terreng i norsk skole. Samtidig er forsk­nin­gen entydig på gevinstene av å bruke kroppens fremste instrument.