Dagboka

Larry

  • Jeg er veldig fan av serieskaper og komiker Larry David. Han står blant annet bak Seinfeld og serien der han spiller seg selv – eller slik han skulle ønske han kunne være dersom han var immun mot sosiale konvensjoner – «Curb your enthusiasm». Serien tilbyr ti sesonger med herlig pute-tv, der konseptet er: Hva hvis du sa alt du tenkte og mente hele tida, til punkt og prikke? nn Larry havner i de kjipeste situasjoner fordi han nekter å spille med på de av samfunnets normer og regler som han finner tullete. Han havner i de mest absurde situasjoner, blir lagt for hat av utrolig mange mennesker og får få seire selv. Når det er sagt, tror jeg de fleste finner plottet pirrende. Det hadde vært sjukt deilig å konfrontere normer og uttalelser man selv finner absurde. nn På den andre siden, som man skriver i norskstilene, viser Larry ofte fram en ydmyk side. Han klarer faktisk å forene den diametrale motsetningen: total opposisjon til alt og alle og ydmykhet på to måter. Én: Han er jo egentlig en fin fyr som forsøker å gjøre det rette, men ikke alltid klarer det og ender i trass. To: Han er ikke redd for å si at han ikke vet eller ikke forstår, og er interessert i å lære. nn Slik jeg oppfatter serien, er det ikke total opposisjon mot normer som er målet, men total opposisjon mot selvhøytideligheten. Serien og serieskaperen tar seg selv lite høytidelig. De fronter heller et oppgjør med vår arroganse. nn Vi må for alt i verden ikke tenke at karakteren Larry David er idealet, men jeg tenker det er to ting vi kan lære av ham. Det ene er å tørre å konfrontere litt mer uten å fremmedgjøre alle rundt oss. Det andre, og det klart viktigste, tørre å innrømme at vi ikke vet, ikke skjønner og er interessert i å lære.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Dagboka

Fiesta

I går ettermiddag, klokka 16.03, nådde sola sitt sørligste punkt på himmelen. Fra gammelt av har man sagt at sola snur, men egentlig er det vi som snur i vår ferd gjennom verdensrommet. Og nå blir faktisk dagene gradvis lysere. Litt og litt, gradually then suddenly, som Hemingway formulerer det i romanen «Fiesta». Til vi i slutten av februar merker at lyset og sola er tilbake, og at vi ikke bare står opp og legger oss i det samme mørket, og at dagslys er et fenomen som skjer utenfor kontorvinduene mens vi er fordypet i noe annet. Vi kunne alle trengt å tippe i en annen retning, slik jordkloden gjør det. Men før jul virker det som om all tanke for jorda er glemt.

Evig liv

Siste forskningsskrik, skal vi tro Aftenposten, er å injisere blodplasma fra unge mennesker og inn i årene til eldre mennesker, i håp om å bremse eller stabilisere aldring og aldersrelaterte sykdommer. Dette sysler forskere ved flere norske universiteter med om dagen, og flere forskermiljøer konkurrerer om mange millioner i forskningsstøtte for å utvikle en livs-«forlengende» eliksir. På en måte henger forskerne etter. Anti-ageing-guruen Bryan Johnson har allerede injisert seg selv med blodplasma tappet fra sin egen sønnen i en årrekke. Selv hevder han å være i sitt livs form, til tross for at han har en eiendommelig, grå-gul hudtone. Ny og banebrytende forskning er spennende, det altså. Men det underliggende bildet er mer uhyggelig. Det evig liv-industrielle kompleks er en raskt voksende økonomisk sektor som ifølge et raskt Google-søk genererte 315 milliarder dollar i 2024.

Plakett

Se for deg at du skulle besøke statsminister Jonas Gahr Støre på Statsministerens kontor. På vei dit går du forbi en vegg, der det henger bilder av mange tidligere statsministre – Solberg, Bondevik, Stoltenberg, Brundtland med flere. Så ser du at det har blitt hengt opp tekstplaketter under hvert portrett. Nysgjerrig leser du under Erna Solbergs velkjente åsyn: «Erna Solberg var, uten tvil, den verste statsministeren i norsk historie. Hun tok makta etter et korrupt valg og styrte landet ut i en serie katastrofer som førte Norge til randen av utslettelse.» Samtidig ser du at på plaketten under bildet av Støre, står det: «Støre har vunnet over motstand og sabotasje til å levere på alle sine valgløfter og starte en ny gullalder i Norge.» Rødmende forstår du at disse plakettene faktisk er hengt opp av Støre eller noen som jobber for ham. Jeg stiller meg tvilende til at Støre hadde overlevd en eneste dag som statsminister om noe slikt hadde skjedd.