Litteratur

En sjelden fugl i litteraturen

Forfatter Beate Grimsrud blir hyllet for sin helt særegne stemme og for fyrverkeriaktige opplesninger:

FRI: Litteraturkritiker Janneken Øverland mener at Beate Grimsrud utnyttet friheten en romanforfatter har til det fulle. FOTO: DANIELLA BACKLUND, SVENSKA DAGBLADET/NTB SCANPIX Daniella Backlund/SvD/TTFRI: Litteraturkritiker Janneken Øverland mener at Beate Grimsrud utnyttet friheten en romanforfatter har til det fulle. FOTO: DANIELLA BACKLUND, SVENSKA DAGBLADET/NTB SCANPIX Daniella Backlund/SvD/TT

I går kom nyheten om at forfatter, dramatiker og regissør Beate Grimsrud er død av kreft. Det meldte Cappelen Damm, hennes forlag siden debuten «Det er grenser for hva jeg ikke forstår» i 1990 til hun i år utga sin siste roman «Jeg foreslår at vi våkner».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturminner

Senter­par­tiet mener norske kultur­minner blir nedprio­ritert til fordel for klima- og miljø­for­mål. Nå vil de flytte forvalt­ningen av kultur­arven til Kultur­de­par­te­mentet.

Kulturuka

Litte­ra­turen har sluttet å være masse­kul­tur. Kanskje fordi vi tar på den med silke­hans­ker.

Film

Trier eller Haugerud? Vi har tvunget norske kulturfolk til å velge side.