Anmeldelse

Sex og sannhet

Lengsler: «Tre kvinner» lider av et misforhold mellom ambisjon og resultat.

INDRE LIV: Taddeo skriver om amerikansk begjær. FOTO: J: WAITE INDRE LIV: Taddeo skriver om amerikansk begjær. FOTO: J: WAITE

Lisa Taddeo

Tre kvinner

Sakprosa

Oversatt av Hilde Stubhaug

Aschehoug 2020, 375 sider

«Vi kan si at vi vil knulle hemningsløst rundt, men vi kan ikke egentlig si at vi forventer å bli lykkelige», skriver journalist og forfatter Lisa Taddeo i etterordet til «Tre kvinner». Boka er basert på flere års intervjuer med amerikanske kvinner om deres seksualliv, kokt ned til et utvalg på tre: Lina, Maggie og Sloane. Taddeo har gått etter de «vanskelige» historiene, der begjæret ikke har hatt noen «kontrollerbar avslutning», der det har vært urimelig eller upassende i manges øyne.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Bokmagasinet

Kommentar

Asle Toje bidrar til den oppsplit­tingen han advarer mot.

Verdensarkivet

I letingen etter bilder til Bokma­ga­sinet dukker det opp skatter som er på siden av saken, men for gode til ikke å deles. Arkivaren presen­terer et utvalg.

Intervju

Øyvind Berg vil verne om klovnen. Men i sin nyeste bok setter han også sin lit til skjønn­he­ten.