Vindkraft

Demper ikke motstanden

Regjeringen innfører strengere krav til vindkraftutbygginer for å roe ned konflikt:

SULTEN PÅ SEIER: Kari Thue sultestreiker utenfor Stortinget for å markere motstand mot vindkraftutbygging på Haramsøya. Her sammen med mannen Hans Petter Thue, som har fysisk blokkert vindkraftutbygging på hjemøya og Rune Haaland, generalsekretær i Motvind. Hanne Marie Lenth SolbøSULTEN PÅ SEIER: Kari Thue sultestreiker utenfor Stortinget for å markere motstand mot vindkraftutbygging på Haramsøya. Her sammen med mannen Hans Petter Thue, som har fysisk blokkert vindkraftutbygging på hjemøya og Rune Haaland, generalsekretær i Motvind. Hanne Marie Lenth Solbø

Vindkraft har på få år blitt et av de mest betente stridstemaene i norsk politikk. Mange steder bruker aktivistene sivil ulydighet i stor skala for å stanse utbyggingene.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Måling

Frp befester posisjonen som Norges største parti, som sammen med Høyre og KrF sikrer borgerlig flertall helt uten Venstre.

Fotball-vm

Over hele landet forbereder politiet seg på kveldens kvart­fi­nale i VM. Mangel på politifolk gjør jobben vanske­li­gere, mener fagfor­eningen.

Ministernes mester

Kari Nessa Nordtun er noko så sjeldan som ein godt likt Ap-­­politikar. Det einaste problemet er at ho ikkje vil bli partileiar.