Bøker

Inviterer til fripris-fest

Petter Stordalens forlagshus er ute av Bokavtalen – vil forbeholde seg retten til å dumpe prisen på bøker:

FEIRET BESTSELGERE: Det sprudlet i Strawberrys lokaler da det ble kjent at fem av fjoråret årets 15 mest solgte bøker kom fra Petter Stordalens forlagsfamilie. Nå står forlegger Jonas Forsang fri til å «trikse» med prisen på nye bøker for å skape flere bestselgere. FOTO: HANNE MARIE LENTH SOLBØ Hanne Marie Lenth SolbøFEIRET BESTSELGERE: Det sprudlet i Strawberrys lokaler da det ble kjent at fem av fjoråret årets 15 mest solgte bøker kom fra Petter Stordalens forlagsfamilie. Nå står forlegger Jonas Forsang fri til å «trikse» med prisen på nye bøker for å skape flere bestselgere. FOTO: HANNE MARIE LENTH SOLBØ Hanne Marie Lenth Solbø

Avgjørelsen har drøyet lenge, men i går kom beskjeden om at forlagshuset Strawberry melder alle forlagene sine ut av Forleggerforeningen. Dermed er ingen av Petter Stordalens forlag lenger forpliktet til å forholde seg bokavtalen, en frivillig avtale mellom norske forleggere og bokhandlere, som blant annet regulerer tilbudsprisen på nye bøker.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Medier

Det Qatar-baserte mediet har dekket krigen i Gaza tett, men nå avslutter de samar­beidet med om lag 20 pressefolk. – Brutalt, sier Sidsel Wold.

Kunst

Lars von Trier har fylt 70, og jubileet markeres med en kunst­ut­stilling på Willumsens Museum – kuratert av filmska­peren selv.

Ny norsk sangbok

For Fawzi Warsame er «Western Union Flows» av Arif Murakami århundrets beste norsk­språk­lige låt.