Melding

Forteljing eller fakta

NRA-POSTERBOY: Bernie Goetz vart både kjendis, helt og skurk, etter å ha lemlesta fire svarte ungdommar, som freista å rana han på T-banen. FOTO: NETFLIX Courtesy of NetflixNRA-POSTERBOY: Bernie Goetz vart både kjendis, helt og skurk, etter å ha lemlesta fire svarte ungdommar, som freista å rana han på T-banen. FOTO: NETFLIX Courtesy of Netflix

(Trial by Media, USA, 2020)

Produsert av: George Clooney, Grant Heslov m.fl.

Lengde: Seks timelange episodar

Vist på: Netflix

«Dømt av media» er ein tittel som vekkjer interesse. Journalistikkens rett og plikt til å opplysa allmenta står alltid i eit spaningsforhold til juss, personvern og politikk. Det skulle vera nok å minna om dei største metoo-sakene i Skandinavia, VGs sjølvgransking av Bar Vulkan-saka og SVTs kritiske (og kritiserte) gjennomgang av Virtanen-saka. Men den som går til Netflix’ nye dokumentarserie med forventingar om å sjå ein dagsaktuell, journalistetisk grenseoppgang mot heksejakter eller folkedomstolar, vil bli skuffa. Serien er likevel interessant, men i første rekkje innanfor ei amerikansk kulturell og politisk ramme.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Teknologi

Datapioner Kristen Nygaard ville forhindre at arbeiderne ble tekno­lo­giens testka­niner

Kunst

Europol slår alarm om kunst­ty­ve­rier i ny rapport: Tyvene har blitt volde­li­gere og bruker våpen og eksplo­siver

Musikk

Det er full krig i Musikk-Norge i forkant av Tonos ekstra­or­di­nære årsmøte. Komponist Håkon Thelin frykter for den smale musikken.