Dagboka

Jamstilt

  • I studietida var eg aktivt medlem i Studentmållaget i Bergen. Ein dag det var fint ver, hadde me ein stand utanfor SV-fakultetet på universitetet. Me stod der og steikte vaflar som me gav til folk, delte ut ei slags retrosatireavis me hadde laga, gav vekk klistremerke til postkassar «Nei takk til uadressert reklame på bokmål – nynorsk? Meir enn gjerne», og verva medlemmar til den internasjonale målrørsla. Rett og slett ein utruleg triveleg dag. Så kom det nokon og spurte om me markerte jamstillingsvedtaket. Det hadde nemleg eit ikkje særleg rundt jubileum. Det hadde me ikkje tenkt på, men resten av dagen feira me jamstillingsvedtaket.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Dagboka

Sutrefolk

Det er bare å forberede seg. Norge kommer ikke til å vinne VM. Mest fordi andre lag er bedre. Men også personlige feil kan påvirke. Kanskje velger Solbakken feil spillere. Kanskje har en rusten Nyland smøremiddel på hanskene.

Noe helt annet

Nå er nasjonaldagen lagt bak oss og byen Bergen har fått litt ekstra oppmerksomhet i år, av litt dårligere grunner. Akkurat slagene er ikke mitt anliggende her, men det blir enda litt mer 17. mai i denne spalten. Det gjelder setningen: «17. mai er noe helt annet i Bergen», som jeg har hørt så utrolig mye i det siste. Jeg forstår den ikke. Jeg har feiret 17.

Tall

Kvantifisering er en dyd. Tidsskriftet Avsagd Hagle gikk kvantitativt (og ironisk) til verks på samtidslitteraturen. De telte opp hvor mange ganger ordene fugl, hånd og tre ble nevnt i en bok, noe som selvfølgelig sier en hel del om bokas kvalitet. En kan spørre seg hva som er igjen å kvantifisere etter det. På Stortinget kan en se for seg at kvantifisering allerede er en paradegrein. Men nå har den nådd nye høyder, med den KI-genererte nettsida overstortinget.no. Her er alle de 169 stortingsrepresentantene rangert fra mest aktiv til minst.