Handel

– Når ett land er svakt, blir alle land sårbare

Jonas Gahr Støre foreslår å gi WHO inngripende fullmakter etter koronakrisa:

ÅPEN ØKONOMI: Ap-leder Jonas Gahr Støre, her ved Sognsvann i Oslo, er opptatt av å si at inter­nasjonal handel og en sterk velferdsstat ikke er motsetninger – og tar et oppgjør med Rødt, Frp og Senterpartiet. FOTO: CHRISTOPHER OLSSØN Christopher OlssønÅPEN ØKONOMI: Ap-leder Jonas Gahr Støre, her ved Sognsvann i Oslo, er opptatt av å si at inter­nasjonal handel og en sterk velferdsstat ikke er motsetninger – og tar et oppgjør med Rødt, Frp og Senterpartiet. FOTO: CHRISTOPHER OLSSØN Christopher Olssøn

Jonas Gahr Støre har en høne å plukke. Han har syklet opp til Sognsvann sammen med rådgiveren sin i ens ærend: å fortelle Klassekampen at Per-Willy Amundsen i Frp og Mímir Kristjánsson i Rødt tar feil. Den nære samarbeidspartneren Senterpartiet er også «på villspor».

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Politikk

Olje

Energi­mi­nister Terje Aasland (Ap) ønsker leitekåte olje­sel­skap, og LO og NHO vil utforska uopna område nærare Svalbard. Klima- og oljeeks­pertar fryktar uhemma oljejakt.

Mdg

To MDG-profiler melder seg på i topp­stri­den i Oslo

Sykefraværet

Rødt, SV, KrF, MDG og Sp åpner for å fjerne ordningen der leger taper penger på å sykemelde 100 prosent. Frp kan lage stortings­fler­tall.