Y-blokka

Satser på korona-brems

Aktivister håper Stortinget bruker pengene andre steder enn regjeringskvartalet etter koronakrisa:

RIVINGSKLAR: Etter forrige ukes kjennelse i Oslo tingrett er det lite som kan stoppe Statsbygg fra å fjerne kunsten til Pablo Picasso og Carl Nesjar og starte rivingen av Y-blokka i Oslo sentrum. Christopher OlssønRIVINGSKLAR: Etter forrige ukes kjennelse i Oslo tingrett er det lite som kan stoppe Statsbygg fra å fjerne kunsten til Pablo Picasso og Carl Nesjar og starte rivingen av Y-blokka i Oslo sentrum. Christopher Olssøn

Tirsdag før påske ble det klart at Statsbygg kunne fortsette rivingen av Y-blokka i Oslos regjeringskvartal. Fortidsminneforeningen og Norske arkitekters landsforbund nådde ikke fram i Oslo tingrett med sitt krav om en rettslig forføyning om utsettelse av rivingen.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Statsbudsjett

Verken Creo eller Filmfor­bundet har store håp for stats­bud­sjettet. – De siste årene har vi bare hørt at det må strammes inn, sier Creos Hans Ole Rian.

Kulturtirsdag

I høst løfter Nasjo­nal­bi­blio­teket frem kinares­tau­ran­tene, rocke­kok­kene og det nynordiske kjøkkenet som brikker i landets nyere kultur­his­torie.

Tidsskrift

Med tids­skrif­tet «Samtal» vil en gruppe forskere fra Norge, Sverige og Danmark gi samfunns­forskningen tilbake til folket.