Dagboka

Kunde

  • Eg er kunde mange stadar, men eg er berre medlem i éin kundeklubb. Det er hjå Dressmann, butikken der eg kjøper alle kleda mine. Tidlegare har eg vore medlem i nokre andre òg. Kitch’n og Kremmerhuset, i alle fall. Men eg fekk så mange e-postar og det var ikkje mogleg å melde seg av dei, så eg måtte berre gje avkall på rabatten og melde meg ut. Kundeklubbar er ein trade off. Rabatten må vere større enn bryet all reklamen gjev.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Dagboka

En heder

Landslaget for lokalaviser er i år 50 år, og blir hedret av blant annet Posten Norge. I går kom det ut et nytt frimerke for å markere begivenheten. Motivet er en unggutt med årets første løvetann som blir møtt av ivrige mediefolk med blokk, mikrofon og kamera. Norge er kjent for å gi ut pene frimerker med et tydelig budskap. Dette er ikke noe unntak. Det er bare synd at det nesten ikke sendes «gammeldagse» brev lenger, slik at denne hyllesten kunne blitt kjent av millioner. I en pressemelding fra Posten Bring blir det gode samarbeidet mellom landets minst 150 lokalaviser og distributør Posten framhevet. Posten ønsker også å hedre de som daglig gjør en god jobb i lokalavisene og er lokalsamfunnets «lim og lupe».

Temu

Nordmenn kjøper om lag 70.000 tonn klær i året. Det tilsvarer cirka 23,5 nye klesplagg per hode, ifølge tall fra Framtiden i våre hender. Organisasjonen anslår også at cirka hvert femte plagg nordmenn eier, sjeldent eller aldri blir brukt. En økende andel av disse klærne handler nordmenn på billige kinesiske nettbutikker som Temu og Shein. I jula som var, nådde antallet kinesiske gaver under juletreet et foreløpig toppunkt, ifølge NRK. Nå har Framtiden i våre henderklaget inn Temu til Forbrukertilsynet for villedende markedsføring. De mener nemlig bedriften benytter seg av KI-generert reklame som får det til å se ut som at selskapet har etablert seg i Norge, med butikker her, noe som ikke er tilfelle. Leder Tale Hungnes tror forbrukerne villedes til å tro at norske forbrukerregler gjelder. Jeg tror disse KI-genererte reklamene også har en annen effekt: Merforbruk.

Ut av by’n

Helse Bergen skal bygga ny helikopterbase til Haukeland universitetssjukehus. Haukeland ligg i Bergen og er det største sjukehuset på Vestlandet. Likevel kan den nye basen komma i Øygarden eller Bjørnafjorden. Dei er fine plassar, men dei har til felles at dei ligg langt frå Bergen. Det er også landingsplass på taket av sjukehuset, men berre i dei mest akutte situasjonane landar helikoptera der. I dag har luftambulansen base ved Store Lungegårdsvann, og pasientar blir frakta derfrå i ambulanse til sjukehuset. Men baseavtalen går ut neste år, og derfor jaktar Helse Bergen på ny tomt.