Asyl

Ikke klare for å ta imot

Mottaksapparatet i Norge takler ikke en ny asyløkning lik den i 2015:

PRØVER: Ankomstmottaket i Råde er i dag UDIs buffer i tilfelle flyktningantallet i Norge øker kraftig. Det kan huse opp til 1000 asylanter. Bildet er fra 2015.FOTO: HEIKO JUNGE, NTB SCANPIX Heiko JungePRØVER: Ankomstmottaket i Råde er i dag UDIs buffer i tilfelle flyktningantallet i Norge øker kraftig. Det kan huse opp til 1000 asylanter. Bildet er fra 2015.FOTO: HEIKO JUNGE, NTB SCANPIX Heiko Junge

Tyrkias avgjørelse om å åpne grensene for flyktninger som vil reise til Europa, skaper frykt for ny flyktningbølge nordover, lik den man så i 2015. Det norske mottaksapparatet er ikke forberedt på en kraftig økning i antallet asylsøkere.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Etter en måned med streik, lockout og tapte oljeinn­tekter legger partene ned våpnene. Nå blir det frivillig lønns­nemndv, som trolig gir fagfor­eningen den samme avtalen de streiket mot.

Samferdsel

Nord-Norgebanen er utredet åtte ganger og behandlet i Stortinget minst 17 ganger. Men lokale røster har i liten grad kommet fram, viser ny studie.

Arbeidsliv

Den pågående streiken og lockouten i olje­bran­sjen koster en halv milliard i uka. Konflikten kan bli svært vanskelig å løse, mener Styrke.