Likelønn

Likelønns­planen svikter

LOs likelønnspolitikk løser ikke problemene for utdanningsgruppene i offentlig sektor:

UTÅLMODIG: Vernepleier Marit Frette Opsahl synes det går tregt med kampen for likelønn. Foto: Tom Henning BratlieUTÅLMODIG: Vernepleier Marit Frette Opsahl synes det går tregt med kampen for likelønn. Foto: Tom Henning Bratlie

I en årrekke har LO i sine tariffpolitiske vedtak snakket høyt om behovet for å sikre likelønn mellom kvinner og menn. I en fersk rapport utarbeidet av Institutt for Samfunnsforskning kommer det fram at arbeidet går tregt. Trass i små forbedringer, består de store forskjellene mellom menns og kvinners lønn:

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Ridvan Ademi ble nektet sykelønn da mora lå for døden. Det trengs bedre ordninger, mener Olaug Bollestad, som selv ble sykmeldt da mannen fikk hjerne­blød­ning.

Fagbevegelsen

Venstre­sida dominerer i LO: – Rødt og SV treffer arbeidere mer

Arbeidsliv

Fagfor­bundet og LO mener kommune­an­satte har rett til sykepenger selv om arbeids­giver eller Nav er uenig. Nå tar de saken til Arbeids­retten.