Likelønn

Likelønns­planen svikter

LOs likelønnspolitikk løser ikke problemene for utdanningsgruppene i offentlig sektor:

UTÅLMODIG: Vernepleier Marit Frette Opsahl synes det går tregt med kampen for likelønn. Foto: Tom Henning BratlieUTÅLMODIG: Vernepleier Marit Frette Opsahl synes det går tregt med kampen for likelønn. Foto: Tom Henning Bratlie

I en årrekke har LO i sine tariffpolitiske vedtak snakket høyt om behovet for å sikre likelønn mellom kvinner og menn. I en fersk rapport utarbeidet av Institutt for Samfunnsforskning kommer det fram at arbeidet går tregt. Trass i små forbedringer, består de store forskjellene mellom menns og kvinners lønn:

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Datasenter

68 datasen­ter­ak­tører venter på kraft til nye prosjekter i Norge. De største planlagte prosjek­tene er uten­landsk­eide og skal forsyne tekgi­ganter.

Bolig

I Oslo og Bergen er boligkøen av studenter endeløs, mens den andre steder i landet så vidt krever oppmerk­somhet.

Trossamfunn

Etter Berlin-terroren har flere bedt om at religiøse ledere kommer på banen i kampen mot homofobi. Vi jobber konti­nu­erlig for mangfold, forteller imam Faruk Terzic.