Sverige nå

I skyggen av betongen

Å leve og dø i Rinkeby: Rap og gatevirkelighet overlapper i blodflekkete gråsoner i den tragiske sagaen om Yasin Byn.

MED HELE BYN I RYGGEN: Tilsynelatende, i alle fall, der rapperen Yasin poserte med sine brødre (angivelig fra gjengen Shottaz) foran tunnelbanan i Rinkeby, i den fortsatt ferske videoen til låta «DSGIS (Det som göms i snö)». FOTO: SKJERMDUMP FRA YOUTUBE MED HELE BYN I RYGGEN: Tilsynelatende, i alle fall, der rapperen Yasin poserte med sine brødre (angivelig fra gjengen Shottaz) foran tunnelbanan i Rinkeby, i den fortsatt ferske videoen til låta «DSGIS (Det som göms i snö)». FOTO: SKJERMDUMP FRA YOUTUBE

Det er frost på bakken og røde rander med blod, ned fra døra på et sølvfarget bilkarosseri, i det morbide utsnittet Aftonbladets fotograf fanger opp i bildet som publiseres nyttårsaften, når de melder at en ung mann på bare tjue år har blitt skutt i hodet og drept i en bil i Rinkeby natten som var. Og at fem menn har blitt pågrepet i løpet av samme natt. Blant dem en kjent svensk rapper, på det tidspunktet fortsatt ikke identifisert med navn. Nok en overskrift, nok et navnløst nummer i statistikken – både offer og gjerningsmann.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Intervju

Ronroco-stjerne

Oslo World-aktuelle Gustavo Santaolalla vil avlaste verdenssituasjonen med et helt spesielt instrument.

Bokomtale

Levd Liv

Hvordan ble Liv Glaser Liv Glaser? En ny biografi gir ganske mange svar.

Kommentar

Mot­strøm­men

Tidligere denne uka ble det kjent at folkrock-bandet Valkyrien Allstars trekker musikken sin fra Spotify. Til NRK oppgir bandet tre grunner: Spotify-grunnlegger Daniel Eks investeringer i våpenindustrien, satsing på KI-generert musikk og lave vederlag til musikere for strømming. Disse grunnene er ikke ukjente for noen. Det underlige i denne nyheten burde ikke være at Valkyrien trekker musikken fra musikkplattformen «alle» bruker, men at ikke flere artister har gjort det samme. Og at ikke flere lyttere bytter plattform. For veldig mange musikere har innspilling blitt en utgiftspost man kan se langt etter å få dekket inn. Men innspillinger, å gi ut låter og album, må til for å være aktuelle og få konsertjobber. Det er få musikere som får strømmeinntekter av betydning, og i denne realiteten har de fleste blitt numne og resignerte.