Kulturkamper 2000-2019

Da Eia ville vaske hjernene

NRK-serien «Hjernevask» rystet norsk akademia i 2010, men møtte overraskende lite motstand, mener forsker:

PROVOSERTE: Harald Eia og hans kumpan Ole-Martin Ihle (til høyre) skapte oppstuss med sine programmer om kjønn, homofili, seksualitet og rase. – Vi skulle nok droppet å lage programmet om intelligens og folkegrupper, sier Eia i dag. FOTO: SIGNE DONS, AFTENPOSTEN Signe DonsPROVOSERTE: Harald Eia og hans kumpan Ole-Martin Ihle (til høyre) skapte oppstuss med sine programmer om kjønn, homofili, seksualitet og rase. – Vi skulle nok droppet å lage programmet om intelligens og folkegrupper, sier Eia i dag. FOTO: SIGNE DONS, AFTENPOSTEN Signe Dons

«Det blir nok litt skarpere enn det. Kunnskap er gøy, og det kan også være litt ubehagelig. Vi får se hvor det bringer oss.»

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Tyskland

AFD går til angrep på «antitysk kultur» og truer med å ta stats­støt­ta fra insti­tu­sjoner som ikke føyer seg. Men teater­sjefen i Magdeburg vil holde på som før.

Kunst

Forteller tolv versjoner av den samme historien om Nikolai Astrup

Bøker

Men­neske­skapt litteratur drukner i KI-titler