Bøker

Skremt av selvmordssak

Rita Småvik ved ressurssenter for selvmordsforebygging tror NRKs dekning kan få smitteeffekt:

BEKYMRET: Rita Småvik, rådgiver ved Ressurssenter om vold, traumatisk stress og selvmordsforebygging i Trondheim, frykter følgene av at NRK gjengir bilder som viser selvskading. FOTO: JO SKÅRDERUD Jo SkårderudBEKYMRET: Rita Småvik, rådgiver ved Ressurssenter om vold, traumatisk stress og selvmordsforebygging i Trondheim, frykter følgene av at NRK gjengir bilder som viser selvskading. FOTO: JO SKÅRDERUD Jo Skårderud

I over ett år har NRK fulgt et nettverk på Instagram der unge jenter diskuterer selvmord og deler bilder av at de skader seg selv. Nå kommer artiklene om «det mørke nettverket» på løpende bånd, til tross for at Vær varsom-plakaten maner til varsomhet i omtalen av selvmordsforsøk.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Akademia

Univer­si­te­tene bør klare seg uten Forsk­nings­rådet, mener sosiolog Hannah Løke Kjos. Hun vil bytte ut penge­søk­na­dene med et lotteri.

Kulturtirsdag

Picasso-ut­stil­lingen som har turnert Skan­di­navia, overvelder ikke. Uansett er den en seier for Trondheims ferske PoMo-museum.

Ny norsk sangbok

CC Cowboys’ «Bare fordi du kan» treffer Iver B. Neumann rett i innvollene.