Bøker

Reddes av strømmevekst

Salget av norsk skjønnlitteratur er 40 prosent lavere enn i fjor

Strømmetjenestene går mot strømmen

ØYNER HÅP: Forlagsbransjens april-tall har ikke vært dårligere siden 2006. Kristenn Einarsson i Forleggerforeningen øyner håp i strømmetjenestenes vekst, men vedgår at forlagene tjener mindre på strømming enn på papir. Anniken C. Mohr/klassekampenØYNER HÅP: Forlagsbransjens april-tall har ikke vært dårligere siden 2006. Kristenn Einarsson i Forleggerforeningen øyner håp i strømmetjenestenes vekst, men vedgår at forlagene tjener mindre på strømming enn på papir. Anniken C. Mohr/klassekampen

Før helga publiserte Forleggerforeningen nye salgstall. Etter at fjoråret endte med en samlet nedgang på 8 prosent, var årets første fire måneder tilsynelatende enda mer illevarslende, sett med forlagsøyne:

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Kulturminner

Senter­par­tiet mener norske kultur­minner blir nedprio­ritert til fordel for klima- og miljø­for­mål. Nå vil de flytte forvalt­ningen av kultur­arven til Kultur­de­par­te­mentet.

Kulturuka

Litte­ra­turen har sluttet å være masse­kul­tur. Kanskje fordi vi tar på den med silke­hans­ker.

Film

Trier eller Haugerud? Vi har tvunget norske kulturfolk til å velge side.