Intervju

Uti Vår Frues hage

Lyd og bilder: Så tegner vi en sang, het det på barne-tv før i tida. Men hvordan synger man et maleri av Hieronymus Bosch?

UNDER BROEN: Susanna vil være en som ser og gjør og som har lov til å presentere sitt subjektive syn, både på Hieronymus Bosch og på verden generelt. Fartein RudjordUNDER BROEN: Susanna vil være en som ser og gjør og som har lov til å presentere sitt subjektive syn, både på Hieronymus Bosch og på verden generelt. Fartein Rudjord

– Dette prosjektet er nok dethvorjeg i størst grad har forholdt meg til humor. De er så surrealistiske og morsomme, de bildene. Og så er det litt sånn ... komisk, det at det tas så hardt i. Det er veldig dramatisk og litt sånn kokko. Tekstene på «Ship of Fools», «Gluttony and Lust» og «River to Hell» ... det er jo ikke fullt ut seriøst fra min side. Hehehe. Det er seriøst, men samtidig ikke. Det er så sterke bilder og så sterke uttrykk, det er nesten litt kabaretaktig.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Musikkmagasinet

Essay

Hva gjør noe fengende?

En god popmelodi trenger ikke nødvendigvis å overraske oss, skriver Ketil Kinden Endresen.

Album

Gjennom porten

Solid fra Bjørnstad og Haga, men melodiene fester seg ikke.

Kommentar

Wham i Kina

Jeg har fulgt manager, låtskriver, forfatter og filmskaper Simon Napier-Bell tett siden debutboka «You Don’t Have To Say You Love Me» fra 1983. På 60-tallet var han en kontroversiell manager for bl.a. The Yardbirds og Marc Bolan, mens på 80-tallet var han mannen som tok Wham til det kommunistiske Kina, som første vestlige popgruppe. Kina hadde vært lukket mot omverdenen noen tiår etter 1949-revolusjonen. Markedsreformen og den økonomiske åpningen kom i 1978 mens full integrering i verdensøkonomien først skjedde i 2001. I forbindelse med premieren på dokumentaren «Wham! 10 Days in China» 28. juli i år lempet Napier-Bell noen fornøyelige anekdoter på Substack-siden sin. Det var i mai 1983 på Bombay Brasserie, South Kensington i West London det skjedde. Napier-Bell og management-partneren Jazz Summers hadde sitt første middagsmøte med sin nye signering, Wham.