Kunst

Da keramikk ble butikk

For 40 år siden innså noen kunsthåndverkere at dersom de skulle tjene penger, måtte de ta saken i egne hender:

JUBILEUM: 40 år etter at det ble opprettet, holder Kunsthåndverkerne i Kongens gate fortsatt koken. Ellen Monrad Vistven og Randi Hartmann har vært med fra starten av. Christopher OlssønJUBILEUM: 40 år etter at det ble opprettet, holder Kunsthåndverkerne i Kongens gate fortsatt koken. Ellen Monrad Vistven og Randi Hartmann har vært med fra starten av. Christopher Olssøn

I kjølvannet av kunstneropprøret i 1974, der kunstnerne kjempet fram forhandlingsrett, stipender og garantiordninger, skjedde det noe i norsk kunstliv. Også kunsthåndverkerne hadde fått økt selvtillit og med det et behov for å anerkjennes som kunstnere. Det innebar ambisjoner om å kunne leve, mot alle odds, av sitt virke.

Les hele Klassekampen på nett

Få nyhetene som setter dagsorden, analysene som betyr noe og stemmene som teller. Abonner i dag.

Bli abonnent

Allerede abonnent?

Kunst

Kunst

Kosmiske dimen­sjoner

Unødig mange verk fra Carl-Henning Pedersen og Else Alfelts Museum i Herning har i vår reist nordover, tll Kristiansands Kunstsilo.

Kunst

Portretter fra steder

Sanseinntrykkene strømmer på i møte med Kristina C. Karlsens tekstilarbeider.

Essay

«Kroppen er et av de fineste uttrykks­midler som fins»

Else Hagen var svært opptatt av moderne dans. Hvordan påvirket det kunsten hennes?