Kunst

Storeslem for kunstnermenn

Mannlige norske kunstnere hadde i fjor 20 ganger høyere salgsinntekter enn sine kvinnelige kolleger:

MANNSDOMINERT: Gunnar Krogh-Hansen ved Blomqvist kunsthandel bekrefter at de selger langt færre verk av kvinner. – Noe av årsaken ligger i at det omsettes mye eldre kunst på andrehåndsmarkedet, sier han. John Trygve TollefsenMANNSDOMINERT: Gunnar Krogh-Hansen ved Blomqvist kunsthandel bekrefter at de selger langt færre verk av kvinner. – Noe av årsaken ligger i at det omsettes mye eldre kunst på andrehåndsmarkedet, sier han. John Trygve Tollefsen

For to uker siden kunne auksjonshuset Blomqvist feire nok en prisrekord, da Theodor Kittelsens «Guldhornet» (1903) gikk under hammeren for 12,8 millioner kroner. Salget bekrefter en tydelig tendens i andrehåndsmarkedet for kunst, der det selges betydelig flere verk av menn – for betydelig høyere summer enn det kvinnenes verker går for.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kunst

Kunst

Ameri­kanske tilstander

Årets Whitneybiennale forsøker å gi et sammensatt bilde av den amerikanske tidsånden, men favner så bredt at den mister grepet.

Kunst

A Clean Well-Lighted Place (And Countless Crates in the ­External ­Storage Space) og A visit to an old friend

Kunst

Øyeblikk

Synnøve Anker Aurdal har satt fundamentale spor etter seg.