Bøker

Takker nei til etikkplakat

De største norske forlagene foretrekker egne retningslinjer framfor et felles etisk regelverk for litteraturen:

VIL TA ANSVAR: – Vi har opplevd at forfattere undervurderer problemstillingen og mener at fiksjonssjangeren i seg selv gir et vern, sier forlagssjef Richard Aarø i Tiden Norsk Forlag. Christopher OlssønVIL TA ANSVAR: – Vi har opplevd at forfattere undervurderer problemstillingen og mener at fiksjonssjangeren i seg selv gir et vern, sier forlagssjef Richard Aarø i Tiden Norsk Forlag. Christopher Olssøn

«Min kamp» av Karl Ove Knausgård. «Arv og miljø» av Vigdis Hjorth. «Historie om et ekteskap» av Geir Gulliksen. Og nå «Elsken» av Tomas Espedal.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Bøker

Tusenvis av ukrainske barn får ikke bøker til skolestart etter at opptil 8 millioner bøker skal være ødelagt i et russisk drone­an­grep.

Scenekunst

Etter enda et avslag fra Kultur­rådet legger Verdens­teatret ned drifta. - Sender et fryktelig dårlig signal når det er så vanskelig for kompanier i verdens­klasse å overleve, sier Therese Bjørneboe.

Akademia

Forsk­nings­rådet er for dyrt i drift og burde inn­skren­kes, hevder flere profes­sorer.