Historie

Forventet motstand

Terje Tvedt mener hans bok om Norges utvikling de siste tiårene bryter med den dominerende fortellingen om norsk historie:

SLÅR TILBAKE: – Ut fra kritikken som nå blir framsatt, kan det virke som om bare det å snakke om en samfunnselite er konspiratorisk og fordømmelsesverdig, sier historieprofessor Terje Tvedt. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Tom Henning BratlieSLÅR TILBAKE: – Ut fra kritikken som nå blir framsatt, kan det virke som om bare det å snakke om en samfunnselite er konspiratorisk og fordømmelsesverdig, sier historieprofessor Terje Tvedt. FOTO: TOM HENNING BRATLIE Tom Henning Bratlie

– Det er helt logisk at jeg møter kraftig motstand, sier historieprofessor Terje Tvedt.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Kultur

Musikk

Det er full krig i Musikk-Norge i forkant av Tonos ekstra­or­di­nære årsmøte. Komponist Håkon Thelin frykter for den smale musikken.

Iran

Raha Nik-Andishs hverdag i Teheran er preget av frykt og usikkerhet. Men han finner håp i kunsten.

Kommentar

Nesten alle Oslos kom­mer­si­elle gallerier av betydning befinner seg nå vest i byen.