Havvind

Ber oljeselskap bla opp

SV foreslår CO2-fond for oljenæringen for å bygge anlegg for flytende havvind:

VIL ØKE AVGIFT: SVs miljøpolitiske talsperson Lars Haltbrekken vil opprette et klimafond. Oljenæringen er ikke positiv.Foto: TOM HENNING BRATLIE Tom Henning BratlieVIL ØKE AVGIFT: SVs miljøpolitiske talsperson Lars Haltbrekken vil opprette et klimafond. Oljenæringen er ikke positiv.Foto: TOM HENNING BRATLIE Tom Henning Bratlie

Equinor vil bygge elleve flytende havvindmøller for å elektrifisere olje- og gassplattformer på Gullfaks og Snorrefeltet. Problemet er bare at oljeselskapet har søkt 2,5 milliarder i støtte, som ville tømt potten Enova har å dele ut. Dermed kan hele prosjektet stå i fare.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Reportasje

– Geitene var mer effektive enn maskiner

Skole

Rettig­he­tene til den enkelte elev går på bekostning av felles­skapet i skolen, mener leder av Felles­skole­ut­valget Bjørn Haugstad.

Skule

Dei to største forbunda i orga­ni­sa­sjonen er ueinige om skuledagen bør utvidast.