Skule

Lærarar taper lønnskamp

Lærarutdanning i Norge mindre verdt enn i resten av Norden, ifølge OECD-tal:

MOTIVERT: Det var ikkje lønn som motiverte Elin Østvik til fem år på universitetsbenken for å bli lektor. No er det to år sidan ho fekk jobb, og heller ikkje i dag tenker lektoren mykje på lønna. MOTIVERT: Det var ikkje lønn som motiverte Elin Østvik til fem år på universitetsbenken for å bli lektor. No er det to år sidan ho fekk jobb, og heller ikkje i dag tenker lektoren mykje på lønna.

Etter fem år på lektorprogrammet ved Universitetet i Oslo fekk Elin Østvik for to år sidan jobb som lektor ved Kuben vidaregåande skule. Lønn var ikkje i tankane då ho valde å utdanna seg, og framleis tenker ho ikkje mykje på lønna.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Forsvaret

Ameri­kanske og russiske atomubåter driver katt og mus-lek utenfor Norske­kys­ten, ifølge forsvars­sjefen

Helse

Rus­in­sti­tu­sjoner får stadig dårligere økonomi etter langvarig anbudsrot

Sjøfugl

Rødnebb­terna flyr 84.000 kilometer i året for å overleve klima­end­rin­gene. Nå vil forskere grave dypere i fuglens over­­levelsestaktikk.