Skule

Lærarar taper lønnskamp

Lærarutdanning i Norge mindre verdt enn i resten av Norden, ifølge OECD-tal:

MOTIVERT: Det var ikkje lønn som motiverte Elin Østvik til fem år på universitetsbenken for å bli lektor. No er det to år sidan ho fekk jobb, og heller ikkje i dag tenker lektoren mykje på lønna. MOTIVERT: Det var ikkje lønn som motiverte Elin Østvik til fem år på universitetsbenken for å bli lektor. No er det to år sidan ho fekk jobb, og heller ikkje i dag tenker lektoren mykje på lønna.

Etter fem år på lektorprogrammet ved Universitetet i Oslo fekk Elin Østvik for to år sidan jobb som lektor ved Kuben vidaregåande skule. Lønn var ikkje i tankane då ho valde å utdanna seg, og framleis tenker ho ikkje mykje på lønna.

Du må være abonnent for å lese denne artikkelen

Innenriks

Arbeidsliv

Grunn­plan­s­nett­verket Pensjon for alle er ikke imponert over LO­­­ledelsens pensjons­for­slag. De mener unge kan få en dårligere ordning.

Barnevern

Staten ble varslet. To barn bor fortsatt på insti­tusjon med krim-kopling.

Arbeidsliv

LO-toppene vil endre AFP-ordningen, som sikrer solid tilleggs­pensjon for mange arbeidere. Men først må de overbevise egne medlemmer, og så NHO.